RoJHeLaT FORMUNA HOŞ GELDİNİZ

KARDEŞLİK FORUMU


  DTP: Diyarbakır'a çapın yetmez!

  spartaküs
  spartaküs
  ÜYE
  DTP: Diyarbakır'a çapın yetmez! 116

  Hejmara Nûçeyan : 7
  rep sistemi :
  DTP: Diyarbakır'a çapın yetmez! Left_bar_bleue1 / 1001 / 100DTP: Diyarbakır'a çapın yetmez! Right_bar_bleue

  Registration date : 2008-10-19

  başari puani
  AKTİFLİK:
  DTP: Diyarbakır'a çapın yetmez! Left_bar_bleue0/0DTP: Diyarbakır'a çapın yetmez! Empty_bar_bleue  (0/0)
  Aktiflik :: 1

  DTP: Diyarbakır'a çapın yetmez! Empty DTP: Diyarbakır'a çapın yetmez!

  Mesaj by spartaküs on 26th October 2008, 20:16

  DTP Van İl Örgütü dün, “Ne Ergenekon Ne AKP. Çözüm Demokratik Cumhuriyet” mitingini düzenledi. Milletvekillerinin de katıldığı miting sonrasında olaylar çıktı.

  DTP Parti Meclisi üyesi ve Genel Başkan Yardımcısı Alaatin Erdoğan mitingde ilk konuşmayı yaparak, Kürtlerin, PKK ve DTP’nin, AKP ve AKP’den önce gelen hükümetleri uyararak şans verdiğini ama önceki hükümetler gibi AKP’nin de bu şansı değerlendiremediğini belirtti. Erdoğan, Başbakan’ın “Ben doğru yerde duruyorum” dediğini hatırlatarak kendisinin durduğu yerin Genelkurmay Başkanı Başbuğ’un yanı olduğunu, kendilerinin yerinin ise halkın yanı olduğunu vurgulayarak konuşmasını şöyle sürdürdü: Biz barış ve diyalog için her türlü fedakarlığa hazır olduğumuzu, koltuk sevdalısı olmadığımızı, barış ve diyalog için koltukları size vermeye hazır olduğumuzu defalarca söylememize rağmen, Başbakan bildiği yolda devam etti. Ama Amed’de ne oldu. Başbakan pılını pırtını topladı gitti. Başbakan bugün de Dersim’deydi ve burada da halkın protestosuyla karşılaştı. Amedliler’in ilgi göstermemesi, Başbakanı çok kızdırmış olmalı ki iki yıl önce olduğu gibi Başbakan yine çocukları hedef gösterdi ve onlarca çocuk gözaltına alındı. Başbakan Ankara’da oturup Amed’i, Dersim’i Hakkari’yi istiyorum diyor. Başbakan bakkaldan muz mu ısmarlıyorsun? Amed tarihtir, Mezopotamya’dır. Almaya senin çapın yetmez.”

  İlle de Ergenekon
  Daha sonra Şal-Şapik diye adlandırılan yöresel kıyafetlerle kürsüye çıkıp konuşan DTP Van Milletvekili Özdal Üçer, konuşmasının tamamını Kürtçe yaptı. Üçer, AKP’nin Ergenekon olduğunu Ergenekon’un da AKP olduğunu ifade etti. Üçer konuşmasında “Ergenekon ve AKP şimdi nerede? Şemdinli’de bomba patlatırken görüyoruz onları. Amed’te parkta oturan çocukların üzerine bomba atarken, Hakkari’de 13 yaşındaki çocuğun kolunu kırarken görüyoruz. AKP ve Ergenekon kardeş olup Bush’un hizmetine girmiştir. Öte yandan Cumhurbaşkanı Sayın Gül Avrupa’ya gidip ‘Biz demokrasi ve özgürlüklerin yolunu açıyoruz’ diyor. Allah yalancının evini yaksın mı? Kürt kadınlarının giydiği Kiras-Fistan ve Kürt erkeklerinin giydiği Şal-Şapik için kaç Kürt öldürüldü. Bunlar din siyaseti yapıyorlar. Din hırsızlığı kabul etmiyor ama hırsızlık yapıyorlar. Din zulmü yasaklıyor ama zulüm yapıyorlar. Din savaşı kabul etmiyor bunlar savaş istiyor” dedi.

  “Meclisten çıktı tezkere vekil çocukları gitsin askere”
  Yapılan konuşmaların ardından Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM) sanatçılarının verdiği konserle miting son buldu. Miting esnasında “Katil Erdoğan” sloganları atılırken, alanda asılı “Meclis’ten çıktı tezkere vekil çocukları gitsin askere” yazılı pankart dikkat çekti.

  İtfaiye Meydanı’nda yapılan mitingin bitmesinin ardından Cumhuriyet Caddesi’ne yönelen kitlenin önünü kapatan polis, Hacıbekir Mahalesi ve Serhat Mahallesi’ni çıkış güzergahı olarak gösterdi. Burada yaşanan tartışmaların ardından çıkan olaylarda polis, göstericilere gaz bombası ve panzerlerle müdahale etti. Polisin müdahale ettiği kitle ara sokaklara dağılarak burada eylemlerine devam etti. Yaklaşık 1 saat süren olaylarda 30’u aşkın kişi gözaltına alındı.

  soL (Van)

   Wext û Saet niha: 26th April 2019, 02:14