RoJHeLaT FORMUNA HOŞ GELDİNİZ

KARDEŞLİK FORUMU


  Kürdoloji isteyen Baro’ya inceleme

  spartaküs
  spartaküs
  ÜYE
  Kürdoloji isteyen Baro’ya inceleme 116

  Hejmara Nûçeyan : 7
  rep sistemi :
  Kürdoloji isteyen Baro’ya inceleme Left_bar_bleue1 / 1001 / 100Kürdoloji isteyen Baro’ya inceleme Right_bar_bleue

  Registration date : 2008-10-19

  başari puani
  AKTİFLİK:
  Kürdoloji isteyen Baro’ya inceleme Left_bar_bleue0/0Kürdoloji isteyen Baro’ya inceleme Empty_bar_bleue  (0/0)
  Aktiflik :: 1

  Kürdoloji isteyen Baro’ya inceleme Empty Kürdoloji isteyen Baro’ya inceleme

  Mesaj by spartaküs on 22nd October 2008, 20:08

  Kürdoloji isteyen Baro’ya inceleme

  Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Dicle Üniversitesi’nde “Kürdoloji Enstitüsü” isteyen Diyarbakır Barosu yönetimi hakkında inceleme başlattı.

  Cumhuriyet Başsavcılığı, Dicle Üniversitesi’nde (DÜ) “Kürdoloji Enstitüsü” ve “Kürt Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı” bölümlerinin kurulması için başvuruda bulunan Diyarbakır Barosu yönetimi hakkında inceleme başlatılmasına karar verdi. Savcılık, inceleme kapsamında, DÜ Rektörlüğü’nden Diyarbakır Barosu Başkanlığı’nca yapılan talebe ilişkin yazıyı istedi.

  İlle de AB referansı!
  Baro Başkanı Sezgin Tanrıkulu, İstanbul ve Ankara’daki üniversitelerin de aynı bölümleri açması gerektiğini söyledi. Tanrıkulu, hiçbir yasal engel bulunmadığını ifade ederek, “Bu hem demokratik hukuk devleti olmanın hem de AB sürecinin kriterleri açısından bir zorunluluktur” dedi.

  Tayyip Erdoğan’ın Pazartesi günü Dicle Üniversitesi’nin açılışında bahsettiği TRT’de 12 saatlik Kürtçe yayın vaadinin hemen ardından böyle bir incelemenin başlatılmış olması tuhaf karşılandı.

  Urdu dili bile öğretiliyor
  Ankara Üniversitesi’nden İstanbul Üniversitesi’ne Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinde Farsça’dan Fransızca’ya, Kıpçak Türk lehçelerinden Hitit diline, Japonca’dan Urdu diline kadar birçok dilin öğretimi yapılırken, Kürt dili için bölüm açılmasını istemenin suç olarak görülmesi, sermaye iktidarının Kürt meselesinde nasıl bir akıl tutulması yaşadığının göstergesi olarak yorumlanıyor.

  soL (Diyarbakır)

   Wext û Saet niha: 19th June 2019, 10:57