RoJHeLaT FORMUNA HOŞ GELDİNİZ

KARDEŞLİK FORUMU


  Sosyolojinin Diğer Bilimlerle İlişkisi

  RoJHeLaT
  RoJHeLaT
  ADMİNİSTRATÖR
  Sosyolojinin Diğer Bilimlerle İlişkisi 212

  Male
  Hejmara Nûçeyan : 341
  Age : 28
  Nerden : ADANA
  İş/Hobiler : ÖGRENCHE
  admin puanı : Sosyolojinin Diğer Bilimlerle İlişkisi Reputationpossscv3
  rep sistemi :
  Sosyolojinin Diğer Bilimlerle İlişkisi Left_bar_bleue1 / 1001 / 100Sosyolojinin Diğer Bilimlerle İlişkisi Right_bar_bleue

  Registration date : 2008-10-18

  başari puani
  AKTİFLİK:
  Sosyolojinin Diğer Bilimlerle İlişkisi Left_bar_bleue0/0Sosyolojinin Diğer Bilimlerle İlişkisi Empty_bar_bleue  (0/0)
  Aktiflik :: 1

  Sosyolojinin Diğer Bilimlerle İlişkisi Empty Sosyolojinin Diğer Bilimlerle İlişkisi

  Mesaj by RoJHeLaT on 21st December 2008, 11:25

  Sosyoloji ve Tarih :
  Tarih bilimi, toplumların ortaya çıkışı, gelişimi, dağılması, çözülmesi gibi geçmişte olup biten toplumsal olayları belgelere dayanarak inceler. İçinde yaşadığı toplumsal yapıyı anlamaya çalışan sosyolog, mutlaka araştırmasının bir yerinde bu toplumsal yapıyı oluşturan tarihsel olayları bilme zorunluluğu hisseder. Tarih bilimi de sosyologa, olayların geçmişi hakkında bilgi sunarak, toplumu bir bütün halinde kavramasına yardımcı olur.  Sosyoloji ve Psikoloji :
  Psikoloji, insanların duyumsal (görme, tad alma, vb.) duygusal, davranışsal, bilişsel (zihinsel) özelliklerini inceler. Başka bir deyişle psikoloji insan doğasını inceleyen bir bilimdir. Kurumları, gruplar içerisindeki insan davranışlarını inceleyen sosyoloji, insan doğasını bilmeden toplum içindeki insanı (toplumsal insanı) anlayamaz.

  Bu yüzden sosyoloji insan doğasıyla ilgili bilgilerini psikolojiden alır.  Sosyoloji ve Antropoloji :
  Antropoloji (insanbilim), evrim sürecinde, insanın değişen biyolojik yapısını, bedensel özelliklerini, ırklara ayrılıp ayrılmayacağını, ilkel toplulukları ve bunların kültürlerini inceleyen bir bilimdir. Antropoloji ikiye ayrılır :

  Fizik Antropoloji : İnsanın biyolojik yapısında meydana gelen değişmeleri, ırkların kökenini inceler.

  Kültürel Antropoloji : Tarım, hayvancılık türleri gibi kültürel özellikleri; inanç, gelenek, görenek gibi kültürel kalıpları; araç, gereç, sanat ve bilgiler gibi kültürel ürünleri konu edinir.  Sosyoloji ve Hukuk :
  Hukuk bireylerin birbirleriyle ve toplum ile olan ilişkilerini düzenleyen ve devlet gücünün desteğindeki yaptırımlarla uyulması zorunlu duruma getirilen kurallar bütünüdür. Toplumu inceleyen sosyolojinin, toplumu düzenleyen hukuk kurallarını bilmeden, toplumsal yapıyı tam olarak anlaması mümkün değildir.  Sosyoloji ve Ekonomi :
  Ekonomi, insanların ihtiyaç duyduğu mal ve hizmetlerin nasıl üretildiğini, bölüşüldüğünü ve tüketildiğini inceleyen bir bilimdir. Üretim, bölüşüm ve tüketim gibi ekonomik olaylar sırasında, insanlar arasında birçok ilişki kurulur (işçi-işveren iş bölümü gibi). Bu ekonomik ilişkiler bilinmeden toplumun yapısı bir bütün olarak anlaşılamaz.  Sosyoloji ve Coğrafya :
  Toplumsal ilişkiler, kurumlar, “doğal çevre” (fiziki çevre) üzerinde var olurlar. Bu doğal çevreyi inceleyen bilim de coğrafyadır. Bu doğal çevre tanınmadan toplumsal olaylar, ilişkiler, kurumlar açıklanamaz. Sosyolog, toplumun içinde bulunduğu maddi (fiziki)
  yapıyı açıklayabilmek için coğrafyadan yararlanmak zorundadır.


  _________________
  YİĞİTSEN USLANDİR BENİ..

   Wext û Saet niha: 18th January 2020, 08:41