RoJHeLaT FORMUNA HOŞ GELDİNİZ

KARDEŞLİK FORUMU


  Grafik Sanatlarda Tasarım İlkleri...

  RoJHeLaT
  RoJHeLaT
  ADMİNİSTRATÖR
  Grafik Sanatlarda Tasarım İlkleri... 212

  Male
  Hejmara Nûçeyan : 341
  Age : 27
  Nerden : ADANA
  İş/Hobiler : ÖGRENCHE
  admin puanı : Grafik Sanatlarda Tasarım İlkleri... Reputationpossscv3
  rep sistemi :
  Grafik Sanatlarda Tasarım İlkleri... Left_bar_bleue1 / 1001 / 100Grafik Sanatlarda Tasarım İlkleri... Right_bar_bleue

  Registration date : 2008-10-18

  başari puani
  AKTİFLİK:
  Grafik Sanatlarda Tasarım İlkleri... Left_bar_bleue0/0Grafik Sanatlarda Tasarım İlkleri... Empty_bar_bleue  (0/0)
  Aktiflik :: 1

  Grafik Sanatlarda Tasarım İlkleri... Empty Grafik Sanatlarda Tasarım İlkleri...

  Mesaj by RoJHeLaT on 21st December 2008, 11:21

  I. BÖLÜM

  I. GRAFİK SANATLARDA TASARIM İLKELERİ

  1.A. TASARIM

  1.A.1. TASARIMIN TANIMI

  Tasarım tanım olarak; bir tasarlama (hayal etme, kurgulama) eylemi sonucunda beliren ve asıl yapıtın gerçekleştirilmesi sırasında yönlendirici olan proje, çizim, maket ve buna benzer ürünlerin tümüdür.[1]
  Bu tanıma göre tasarlama; zihinde hazırlanan bir düşünceyi, bir eylemi gerçekleştirmektir. Tasarım ise; zihinde tasarlanan bir düşüncenin, bir eserin, ilk biçim sayılabilir. Tasarı ilk biçim anlamına gelmektedir. Tasarımın tam olarak ifade edilebilmesi için geliştirilip olgunlaştırılması gerekir.
  Özellikle estetik açıdan tasarım olanlarının çözüm bekleyen sorunları toplumun çağdaş yaşama biçimlerine dayalı değişik ihtiyaçlarının her gün biraz daha çoğalması ve tasarımcıların bu sorunlara çözüm bulmasıyla bağlantılıdır.[2]
  Zihinde canlandırılan, tasarlanan (planlanıp – tasavvur edilen) imgelerin, anlam ve işlev varlıkları olarak geliştirilip nesneleştirme süreci, bir fikri, düşünceyi sanat veya sistem yönünden ifade etmek, o fikri boyutlandıracak, somutlukta biçimlendirmek, sorun (problem) çözmede, yaratma başarısına ulaşmaktır.
  Tasarım en yalın tanımıyla, sorun (problem) çözme sürecidir. Sorun genel olarak sipariş, (müşteri) istek olarak gelen, aşılması gereken, çözülmesi gereken konu, engel, durumdur.
  İster ticari, ister sosyal, ister kültürel olsun, sanatsal tasarımsal, her çözüm, bir estetik varlık, estetik bir emtia’dır.
  I. A. 2. TASARIM SÜRECİ

  Tasarım herhangi bir mal değildir. O ticari değerini, pazar değerini aşan estetik değerleri ile emtia olmaktan çıkan bir varlık oluşumudur.
  İnsan, kendine göre bir ölçülendirme ve ölçümlemeyle varlıklara değer yükler. Tasarım üreticisinin yetenekleri ve güç oranında, üstüne bindirilmiş bir estetik değer içerir. Güzel değeri içermesi “yaratıcına” göredir.
  İyi bir tasarımcı “sorun nedir, ne yapabilirim?” ile isteme anında tepkir. Eğer, rutin, çok denenmiş, sıradan, bilinen bir sorun değil ise; tasarımcı hemen çözüme girişmez. Bildiklerini “zihninde gözden geçirir.” Bu beyin baskılamasının ilk adımıdır. Bildikleri ile yeniden birikim için kaynaklara başvurur (kaynak tarama). Yapılanları önceden denenmiş olanları izler, okur, görür ve hatta tartışır. Dergiler, kitaplar, filimler, slaytlar izler. Beyin, sorunla tamamen baskılanmış olur. Bu baskılanmaya paralel olarak, zihinde ilk tasarlamalar (örnekseme, benzetme, tersine çevirme, çağrıştırma, ekleme gibi teknikler, izlenen kaynaklardan tasarımlamalar oluşturur. Kaynak (ki çok yoğundur) tarama ile oluşan ilk fikirler, yine zihinde evrilip - çevrilerek tasarılara dönüştürülür. Bunlar ölçekli eskizler olarak dışarlanır. Bunlara taslak denir. Taslaklar üzerinde iyi bir seçimle elemine edilerek, işlenir, azaltılır, değiştirilir. Bu klasik süreç, “sıra dışı” bir önerme-taslak oluşmuyorsa, esin avcılığı için fikir uçurtma yöntemi, synectıc (benzetme-örnekseme) yöntemi, beyin fırtınası (broin storming) ile, yeni farklı sıra dışı önermeler başvurulur.
  Müşteri ile üzerinde “hemfikir” olunan taslak geliştirilip, sonuçlandırılır.
  Özellikle, grafik tasarım sorunları (siparişleri), bol önerme içeren taslaklar ile çalışılır. Her eskiz (taslak) bir önermedir. Taslak, orijinalin, ölçekli küçüklüğüdür. Taslak ne kadar eleştirilirse, yeni üretme, o kertede sağlıklı olur. Bir tasarının taslağa (eskize) dökülmesinde temel ilke, ölçekli olan kullanımıdır. Anlamlı bir görüntünün, bir çözüm olarak algılattırılması için gürültü alanının yapılandırılması gerekir.

  [1] SÖZEN, Metin; TANYELİ, Uğur; Sanat Kavramları Ve Terimleri Sözlüğü, Remzi Kitapevi, İstanbul, 1986, ss.


  _________________
  YİĞİTSEN USLANDİR BENİ..

   Wext û Saet niha: 12th November 2019, 00:06