RoJHeLaT FORMUNA HOŞ GELDİNİZ

KARDEŞLİK FORUMU


  Komünist Tutsaklar Sosyalizmi Savundu

  RoJHeLaT
  RoJHeLaT
  ADMİNİSTRATÖR
  Komünist Tutsaklar Sosyalizmi Savundu 212

  Male
  Hejmara Nûçeyan : 341
  Age : 28
  Nerden : ADANA
  İş/Hobiler : ÖGRENCHE
  admin puanı : Komünist Tutsaklar Sosyalizmi Savundu Reputationpossscv3
  rep sistemi :
  Komünist Tutsaklar Sosyalizmi Savundu Left_bar_bleue1 / 1001 / 100Komünist Tutsaklar Sosyalizmi Savundu Right_bar_bleue

  Registration date : 2008-10-18

  başari puani
  AKTİFLİK:
  Komünist Tutsaklar Sosyalizmi Savundu Left_bar_bleue0/0Komünist Tutsaklar Sosyalizmi Savundu Empty_bar_bleue  (0/0)
  Aktiflik :: 1

  Komünist Tutsaklar Sosyalizmi Savundu Empty Komünist Tutsaklar Sosyalizmi Savundu

  Mesaj by RoJHeLaT on 29th October 2008, 15:31

  Eylül 2006'da partimiz MLKP'ye yönelik "Gaye operasyonu"yla tutuklanan 23 komünist, 14 ay sonra ilk kez 26 Ekim 2007'de mahkemeye çıkarıldılar.
  Tutsak komünistler, Beşiktaş'ta bulunan mahkeme binasına "Yaşasın halkların kardeşliği" sloganı ile girdiler.
  Saat 12:00'de yoğun polis ve jandarma yığınağı altında başlayan duruşma, akşam saatlerine dek sürdü. Polis Adliye çevresini de abluka altına aldı ve Adliye bölgesine girmek isteyenleri üst aramasından geçirdi.
  Önce dosya üzerindeki gizlilik kararı ve sonrasında da hapishane idaresinin keyfi tutumu nedeniyle dosyayı inceleyemeyen tutsaklar, iddianameye ilişkin savunma yapmadılar.
  Tutsak komünistler, mahkeme kürsüsünde de halkların kardeşliğini, devrim ve sosyalizmi ve komünist ideallerini savundular.
  Tutsak komünistlerden Seyfi Polat, savunmasına "Bugün burada yargılanmak isteyen MLKP ve MLKP'nin temsil ettiği dünya görüşüdür" sözleriyle başladı. "Bu dava ile ilgili kararı tarih ve halkımız verecektir" diyen Polat, MLKP'nin savunmasını yapmaktan onur duyacağını söyledi.
  Ali Hıdır Polat, duruşmanın egemenler eliyle örgütlenen ulusalcı görünümlü ırkçı faşist gösterilerin yapıldığı bir süreçte gerçekleştiğine dikkat çekerken, konuşmasında sosyalizmi savundu. Duruşmanın aynı zamanda 1951 tevkifatının yıldönümüne denk gelmesi vesilesiyle Polat, "O günlerde işkenceye uğrayan, tutuklanan aydınların adı bugün hala yaşıyor. Bu insanlar hala anılıyor, düşünceleri hala savunuluyor. Oysa tarih onları yargılayanları çoktan sildi" dedi.
  Arif Çelebi ise, "Bir komünist ve ateistim. Kürt ulusuna mensubum, Aleviyim, anadilim Kürtçe" diye başladığı konuşmasında çeşitli yönleriyle faşist düzeni teşhir etti."Ermenileri soykırıma uğratan, Kürtleri asimilasyon saldırısı ile soykırım saldırısı ile, Rumları yine soykırımla sindirmeye çalışan düzenin" iflas ettiğini söyleyen Çelebi de sosyalizme olan ihtiyaca vurgu yaptı.
  Atılım gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Çiçek, sosyalist bir gazeteci olduğunu belirttigi sözlerini, Terörle Mücadele Yasası'nın (TMY) toplum ve basın üzerindeki baskılarını teşhir ederek sürdürdü.
  Ziya Ulusoy da, ırkçı, milliyetçi saldırılara ve sınır ötesi saldırganlığa değinerek, Kürt sorununun demokratik çözümüne vurgu yaptı, Türk halkını sınır ötesi operasyona karşı sesini yükseltmeye çagırdı. Ulusoy, konuşmasında sosyalist düzeni anlattı.
  Bayram Namaz ise F tipi hapishanelerde yaşananları teşhir eden bir konuşma yaptı.
  Avukatların, soruşturma sürecindeki çelişkili karar ve uygulamalara dikkat çektikleri ve TMY'yi teşhir ettikleri ortak savunmada ise soruşturmanın hukuka uygun değil, ideolojik bir yaklaşımla yürütüldüğü vurgulandı.
  Mahkeme, tutsak komünistlerin tutukluluğunun devamına ve duruşmanın 28-29 Şubat 2008 tarihine ertelenmesine karar verdi.
  23 komünist, 13'ü "Anayasal düzeni zorla değiştirmeye teşebbüs, örgüt yöneticisi olmak" iddiasıyla ağırlaştırılmış müebbet, 10'u da 10 buçuk yıldan 45 yıla kadar olmak üzere, toplamda 3000 yılı bulan hapis cezası istemiyle yargılanıyor.
  MLKP


  _________________
  YİĞİTSEN USLANDİR BENİ..

   Wext û Saet niha: 18th January 2020, 08:49