RoJHeLaT FORMUNA HOŞ GELDİNİZ

KARDEŞLİK FORUMU


  Evrim Ve Devrim

  RoJHeLaT
  RoJHeLaT
  ADMİNİSTRATÖR
  Evrim Ve Devrim 212

  Male
  Hejmara Nûçeyan : 341
  Age : 28
  Nerden : ADANA
  İş/Hobiler : ÖGRENCHE
  admin puanı : Evrim Ve Devrim Reputationpossscv3
  rep sistemi :
  Evrim Ve Devrim Left_bar_bleue1 / 1001 / 100Evrim Ve Devrim Right_bar_bleue

  Registration date : 2008-10-18

  başari puani
  AKTİFLİK:
  Evrim Ve Devrim Left_bar_bleue0/0Evrim Ve Devrim Empty_bar_bleue  (0/0)
  Aktiflik :: 1

  Evrim Ve Devrim Empty Evrim Ve Devrim

  Mesaj by RoJHeLaT on 29th October 2008, 15:28

  Evrim ve Devrim Dönemleri


  Ekonomik krizin, politik bunalımın olduğu, aşağıdakilerin' eski tarzda yaşamak istemedikleri ve 'yukarıdakilerin' de eski tarzda yaşayamadıkları, Sömürüleni de sömüreni de etkileyen bir ulusal bunalım dönemine devrimci durum ya da devrim dönemi denir. Bu durumun olmadığı dönemlere ise evrim dönemi denir.

  Evrim döneminde nispeten sakin bir gelişme sözkonusudur. Toplum istikrarlı ve kararlı bir görünüme sahiptir. Sınıflararası ilişkiler belli yasa ve kurallar içerisinde dengelenmiş, çelişkiler şiddetli çatışmalara yol açacak kadar keskinleşmemiştir.

  Not: Kapitalizmin kendi iç dinamiği ile geliştiği emperyalist ülkelerde, diğer ülkeleri sömürüden dolayı ekonomik krizler sık yaşanmadığından evrim ve devrim dönemleri birbirinden rahatça ayırtedilebilir durumdadır, devrim için izlenecek taktikler de buna göre belirlenir. (Barışçıl yollardan propaganda, kitleleri örgütlemeye çalışmak v.b )

  Kapitalizmin kendi iç dinamiği ile gelişmediği, bizimki gibi yeni sömürge ülkelerde ise, emperyalist hegemonyanın içsel olgusundan dolayı milli kriz tam anlamı ile olgunlaşmış olmasa bile vardır ve bu nedenle evrim ve devrim aşamaları iç içe geçmiştir, kesin çizgilerle ayrılmaz, devrim için izlenecek taktikler de buna göre belirlenir. (Milli krizin varlığından dolayı silahlı eylemler ve bu mücadeleye bağlı politik mücadele )


  Eğer bir parti politik devrimi gerçekleştirip iktidarı ele alırsa proleterya diktatörlüğünü kurar.

  Proleterya diktatörlüğü üretim araçlarını kamulaştırmak, sosyalizmi kurmak, burjuvaziye ve diğer ülkelere karşı iktidarı korumak v.b için gereklidir.

  Not: Her türlü otoriteye karşı olan anarşistlerin proleterya diktatörlüğüne de karşı çıkması, Marksist-Leninistler ile anarşistler arasındaki en temel farklardan biridir.

  Politik devrimden sonra sıra sosyal devrimdedir. Sosyal devrim, politik devrim gibi basit bir yönetim değişikliği değildir. Sosyal devrim, gerçekleştiği toplumu, ekonomisinden siyasal ve sosyal yapısına kadar değiştiren ve yeni baştan kuran, kurma sürecinde olan bir devrimdir. Yeni bir toplumun, yeni bir insanın yaratılmasıdır.

  Kısaca; evrim ve devrim dönemlerini iyi değerlendirerek iktidarın ele geçirilmesi, proleterya diktatörlüğü yolu ile sosyalizmin kurulması.


  Sosyalizm, en basit tabiriyle üretim araçlarındaki özel mülkiyetin kaldırılması, kar amaçlı değil, toplum için üretimdir.


  _________________
  YİĞİTSEN USLANDİR BENİ..

   Wext û Saet niha: 18th January 2020, 08:06