RoJHeLaT FORMUNA HOŞ GELDİNİZ

KARDEŞLİK FORUMU


  Mazlum Doğan - Biyografi

  RoJHeLaT
  RoJHeLaT
  ADMİNİSTRATÖR
  Mazlum Doğan - Biyografi 212

  Male
  Hejmara Nûçeyan : 341
  Age : 27
  Nerden : ADANA
  İş/Hobiler : ÖGRENCHE
  admin puanı : Mazlum Doğan - Biyografi Reputationpossscv3
  rep sistemi :
  Mazlum Doğan - Biyografi Left_bar_bleue1 / 1001 / 100Mazlum Doğan - Biyografi Right_bar_bleue

  Registration date : 2008-10-18

  başari puani
  AKTİFLİK:
  Mazlum Doğan - Biyografi Left_bar_bleue0/0Mazlum Doğan - Biyografi Empty_bar_bleue  (0/0)
  Aktiflik :: 1

  Mazlum Doğan - Biyografi Empty Mazlum Doğan - Biyografi

  Mesaj by RoJHeLaT on 29th October 2008, 15:18

  Mazlum Doğan - Biyografi Imagesic0

  Dogumyeri: Dersim - Mazgirt
  Özellikleri:

  Doğurdu Karakoçan
  inleyen bir ana dan
  İnanmam hiç bir zaman
  Ölmedi Mazlum Doğan


  Biyografisi

  PKK Merkez Komite üyelerinden Mazlum Doğan 1958 yılında Dersimin Mazgirt ilçesinde doğdu. Öğrenim gördüğü Hacetepe Üniversitesi Tarih Bölümünde okurken okulunu yarıda bırakarak 1976 yılında devrimci mücadeleye atıldı. PKKnin 1978 yılında yaptığı kuruluş kongresinde Merkez Komite üyeliğine seçildi. Faaliyeti sırasında Viranşehirde gözaltına alındı. İşkencelerden başı dik çıkan Mazlum Doğan Diyarbakır Hapishanesine konuldu. Mazlum Doğan, 1982nin 21 Mart Newroz gecesi bedenini ateşe vererek ölümsüzleşti.

  21 Mart'ta Mazlum Doğan yoldaşın karanlığa karşı üç kibrit çöpü yakarak gerçekleştirdiği eylem, aydınlığı ve Zerdüşt geleneğini özgürlükçü ve demokratik tarzda birey ve insan olma yolunda yükseltmesinin sembolü olarak algılanabilir. Dörtler, Mazlumların mirasını devam ettirerek karanlığa karşı aydınlığın meşalesini yaktılar. Aydınlık, demokratik, laik, kültürel farklılıklara dayanan bir cumhuriyetin yaratılması ve insanca yaşamanın sağlanması için büyük bir ateş yaktılar.

  Bu ateşle Türk ve Kürt halklarına aydınlanma mesajı verdiler. Gerilla mücadelesinde şehit düşen yüzlerce yoldaşımız da aydınlanma mesajını alarak ulusal dirilişe katılan, bu uğurda şehadete ulaşan, yani bu mesajı onurla yükselten yoldaşlarımızdır. Hem Başkan Apo'nun hem de Ulusal diriliş mücadelesine katılarak şehit düşen arkadaşlarımızın çabalarıyla, onların gençlikleri, coşkuları ve büyük katkılarıyla bu sürece gelindi.

  Bu devrimcilerin hemen hemen hepsinin ömrünün yirmi beşlerinde, yani gençlik baharında iken gösterdikleri bu büyük cesaret eylemlilikleri Türkiye'deki oligarşik sistemin aşılarak Türklerle Kürtlerin birliği temelinde demokratik bir sistemin yaratılma mücadelesine, temel hak ve özgürlüklerin Türkiye ve Kürdistan'da serbestçe ifade edilmesi mücadelesine hizmet etmiş, öte yandan egemen ve statükocu sistemin sarsılmasında büyük rol oynamıştır. Mayıs ayının gençlik tarihinde de böyle büyük bir anlamı olduğunu önemle vurgulamalıyız. Adını andığımız veya anamadığımız bütün arkadaşlar gençlik çağlarında böyle bir mücadeleye atıldılar.

  Hiç kimsenin tartışmadığı konuları tartışmak istediler ve buna cesaret ettiler. Sadece konuşmayla da yetinmediler, uygulamaya geçirme cesaretini göstererek pratik adımlar attılar.


  _________________
  YİĞİTSEN USLANDİR BENİ..

   Wext û Saet niha: 25th June 2019, 20:25